Loading…

Kryeshefi i KEK-ut: Më shtrenjtë prodhimi i rrymës, se çmimi i shitjes

  • 24/03/2023 | 21:11

Kryeshefi i KEK-ut: Më shtrenjtë prodhimi i rrymës, se çmimi i shitjes

Kryeshefi ekzekutiv i KEK-ut, Nagip Krasniqi, ka thënë se kostoja e prodhimit të KEK-ut për 1 megawat është rreth 31 euro, ndërsa KESCO-s ia shesin për 29.5, e KEDS-it e KOSTT-it për 36 euro.


Ai tha se nëse vazhdohet të operohet në këtë formë, do të pamundësohen investimet e ardhshme.

“Deri në 800 kilowat brenda muajit, është 6.75 euro, ndërsa ne e shesim për 2.95 euro. Këtë kilowat që konsumatori e blen për 6.75 euro, kostoja jonë është 2.95”, është shprehur Krasniqi në Klan Kosova.

Tutje, ai tha se efekti i KEK-ut do të ishte vetëm 1/5 e centit.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë