Loading…

Kryeparlamentari takon ish-zyrtarët evropianë në Vjenë

  • 18/01/2017 | 15:54

Kryeparlamentari takon ish-zyrtarët evropianë në Vjenë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë qëndrimit të tij në Vjenë, ka takuar personalitete të larta të vendeve të ndryshme, me të cilët ka diskutuar për zhvillimet e fundit politike në Kosovë.


Veseli, në kuadër të konferencës ndërkombëtare të “Com-sult”, në të cilën është trajtuar e ardhmja e vendeve të Ballkanit Perëndimor, po ashtu, ka theksuar nevojën e mbështetjes në rrugën e zhvillimit të integrimeve euroatlantike.

Me nobelistin e njohur Dan Shechman, i cili ka qenë kandidat për president të Izraelit, Veseli ka folur për mundësitë e avancimit të raporteve mes dy vendeve dhe për njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Izraeli.

Në një takim me Gregor Gysi, deputet në Bundestagun gjerman, i cili ishte kryetar i së majtës gjermane, ndërkaq, ka diskutuar për mbështetjen e Gjermanisë për Kosovën.

Veseli, gjithashtu, ka zhvilluar takime edhe me Jan Zielonga, shef i Departamentit për Integrime Evropiane në Oxford, Erhard Busek, ish-zëvendëskancelar i Austrisë, Vaclav Klaus, ish-president i Çekisë, Stefan Sofianski, ish-kryeministër i Bullgarisë dhe me Martin Meyer, ish-zëvendëskryeministër i Lihtejnshtajnit, me të cilët ka shtruar çështjen e bashkëpunimeve ndërshtetërore dhe nevojën e thellimit të shkëmbimeve tregtare, kulturore e arsimore.

Kreu i legjislativit kosovar ka pasur një takim të posaçëm edhe me Thomas Muhlman, udhëheqës i Departamentit për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Austrisë, me të cilin ka biseduar për sfidat në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe për nevojën që Bashkimi Evropian të vazhdojë zgjerimin me hapa më të shpejtë.

Gjatë pjesëmarrjes në panelet e diskutimit në konferencën e “Com-sult”, kryeparlamentari Veseli ka takuar edhe ish-Komisionerin Evropian për Punësim dhe Çështje Sociale, Laszlo Andor, ish-ministren e Mbrojtjes të Malit të Zi, Milica Pejanovic-Djurisic, si dhe Pishtar Lutfiun, Ministër i Edukimit dhe Arsimit në Maqedoni.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë