Loading…

Kryeministrja finlandeze mbeti duke shikuar pikturat në sallë pasi presidenti kroat e la të presë te dera për gati 2 minuta

  • 21/06/2022 | 19:56

Kryeministrja finlandeze mbeti duke shikuar pikturat në sallë pasi presidenti kroat e la të presë te dera për gati 2 minuta

Kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin, ishte sot për vizitë në disa vende të Ballkanit, ndër to edhe në Kroaci. Megjithatë, në këtë të fundit ajo u përball me një situatë të sikletshme, pasi presidenti kroat, Zoran Milanović, e la të presë për një kohë te dera para se të takoheshin, shkruan Gazeta Metro.


Sanna Marin udhëtoi sot drejt Finlandës për t’u takuar me Milanovic, me këtë të fundit që kërkoi që Kroacia të votojë kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Para fillimit të takimit midis dy liderëve, Marin shkoi te dera ku supozohej të pritej nga Milanovic, por ai s’ishte aty. Finlandezja eci gati dy minuta rreth sallës ku ndodhej, duke shikuar pikturat e gjësendet e tjera aty brenda, deri sa u hap dera nga ku doli presidenti kroat.

Më pas ajo u pyet nga mediat për këtë moment të sikletshëm.

“Dua të fokusohem në çështjet kryesore, dy minuta të jetës sime nuk janë shumë kohë”, tha Sonno Marin.

Finlanda dhe Suedia aplikuan muajin e kaluar për anëtarësim në NATO, duke shpresuar në konsensusin e vendeve anëtare. Por, shpresa e këtyre dy vendeve skandinave varet shumë nga Turqia e cila edhe më tej vazhdon ta kundërshtojë zgjerimin e NATO’s në këto dy shtete./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë