Loading…

Kryeministrja e Skocisë e vendosur, cakton datën për referendumin për shkëputje nga Mbretëria e Bashkuar

  • 28/06/2022 | 21:53

Kryeministrja e Skocisë e vendosur, cakton datën për referendumin për shkëputje nga Mbretëria e Bashkuar

Partia Nacionaliste e Skocisë ka qenë e vendosur prej që ka ndodhur Brexit se ata do të organizojnë edhe një herë referendum për pavarësi, pasi që Skocia nuk dëshiroi që të largohej nga Bashkimi Europian, transmeton Gazeta Metro.


Ministrja e parë e Skocisë ka propozuar 19 tetorin e vitit 2023 si datë për një referendum tjetër për pavarësinë.

Nicola Sturgeon tha se pyetja do të ishte e njëjtë si në referendumin e fundit në 2014: “A duhet të jetë Skocia një vend i pavarur?”.

Sturgeon i ka shkruar kryeministrit Boris Johnson për të kërkuar pëlqimin zyrtar për mbajtjen e votimit.

Ajo tha se do të vazhdonte me planin e saj nëse kjo nuk do të jepej nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar.

Por ajo theksoi se çdo referendum duhet të jetë “padiskutim i ligjshëm” dhe kushtetues – me Gjykatën e Lartë që i kërkohet të vendosë nëse qeveria skoceze ka fuqinë për të mbajtur një votim pa miratimin e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se do të shqyrtonte propozimet e ministres së parë, por theksoi se qëndrimi i saj se “tani nuk është koha” për një referendum tjetër nuk kishte ndryshuar.

Referendumi i vitit 2014 për pavarësi dështoi, pasi që për një gjë të tillë votuan 44.7% të skocezëve, ndërsa për qëndrim në Union votuan 55.3%./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë