Loading…

Kryeministri jep një datë tjetër për Sigurimet Shëndetësore

  • 14/02/2017 | 11:15

Kryeministri jep një datë tjetër për Sigurimet Shëndetësore

Tashmë janë bërë disa herë që jepen data për nisjen e implementimit të Ligjit për Sigurimet Shëndetësore.


Është kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, ai i cili sot gjatë seancës së Kuvendit dha 1 korrikun si datë për nisjen e mbledhjes së premiumeve.

Kjo pritet të zgjasë tre muaj.

Kryeministri e tha këtë duke u bazuar në mbledhjen e Qeverisë të datës 23 dhjetor të vitit 2016, i cili tha se kanë konstatuar se pjesa më e madhe e punëve janë kryer dhe janë përmbushur shumica e kushteve të parapara me ligj.

“Por kemi vlerësuar që të zgjatet afati prej 6 muajsh për mbledhjen e premiumeve dhe është caktuar data 1 korrik 2017 për nisjen e mbledhjes së premiumeve”, tha Mustafa.

Ndërsa Visar Ymeri, kryetar i Vetëvendosjes ka potencuar faktin që Kosova ende nuk ka një ligj të veçantë për Sistemin Informativ Shëndetësor, ku sipas tij përveç që rregullohet mënyra e bartjes së informatave, do të rregullohej edhe çështja e mbrojtjes konfidenciale të të dhënave individuale që i përkasin shfrytëzuesit të shërbimeve shëndetësore.

Sipas Ymerit vet ligji për Sigurime Shëndetësore do të përbëjë shkelje të mëtutjeshme të rëndë dhe me dëme ekonomike për Kosovën./gazetametro.net  

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë