Loading…

Kryeministri izraelit me akuza drejt Obamës

  • 25/12/2016 | 19:35

Kryeministri izraelit me akuza drejt Obamës

Kryeministri izrealit Benjamin Netanyahu, ka përshkallëzuar kritikat e tij ndaj administratës Obama të cilat nisen të dielën, duke e akuzuar publikisht presidentin amerikan se e ka orkestruar rezolutën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që dënoi ndërtimin vendbanimeve të Izraelit.


Kjo ishte dita e dytë radhazi që Netanyahu reagon pas votimit të së premtes për rezolutën, e cila kaloi dhe u cilësua si një shuplakë e fortë diplomatike për Izraelin në sfondin e negociatave të gjata, të ngecura për një zgjidhje mes dy shteteve, ajo e konfliktit izraelito-palestinez, shkruan New York Times.

Rezoluta pohoi se ndërtimi i vendbanimeve  izraelite në territorin që palestinezët pretendojnë se i takon shtetit te tyre, është një pengesë e madhe për procesin e paqes dhe një “shkelje flagrante sipas ligjit ndërkombëtar.”

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë