Loading…

Kryeministri i ri i Britanisë më i varfër se politikanët kosovarë: Kaq është pasuria e tij

  • 25/07/2019 | 18:22

Kryeministri i ri i Britanisë më i varfër se politikanët kosovarë: Kaq është pasuria e tij

Siç duket Kryeministri i ri i Britanisë është më i varfër se politikanët kosovarë. Vetëm 1.792.280 milionë euro ka pasuri Boris Johnson, ani pse me politikë merret tashmë e disa vite, shkruan Gazeta Metro.


Fillimisht gazetar i disa prej mediumeve më të njohura në botë si The Times e Daily Telegraph, Boris Johnson shumë shpejt depërtoi në poltikë, çka edhe i dha atij shumë popullaritet.

Në vitin 2005, kur David Cameron u zgjodh udhëheqës i Partisë Konservatore, Johnson mori postin si ministër i arsimit të lartë.

Në vitin 2008 ai u zgjodh si kryebashkiak i Londrës, me anë të reformave të shpresëdhënëse për qytetin ia doli të rizgjidhej edhe një herë në krye të kryeqytetit britanik në 2013.

Kjo karrierë i ka dhënë atij mjaftë përfitime, por disa politikanë kosovarë po dalin të jenë shumë më të pasur se ai, përcjell Gazeta Metro.

Sipas Celebrity Net Worth, Boris Johnson, ka një pasuri prej 1.792.280 milionë eurosh. Në anën tjetër, Lëvizja FOL sot ka publikuar statistikat e nxjerra nga pasuria e liderëve të Kosovës, ku vërehet se politikanët tanë kanë kogja shumë pasuri, disa prej tyre milionëshe.

Sidoqoftë, si i pari i Britanisë, Johnson pritet që të paguhet edhe më shumë në të ardhmen.

Kujtojmë se Johnson u zgjodh Kryeministër i Britanisë gjatë së hënës. Ai njihet si përkrahës i fuqishëm i Brexit dhe vjen në qeveri pas Theresa May, e cila dështoi sa i përket marrëveshjes me Bashkimin Evropian./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë