Loading…

Kryeministri i Indisë uron Biden për fitoren në zgjedhjet presidenciale

  • 18/11/2020 | 12:32

Kryeministri i Indisë uron Biden për fitoren në zgjedhjet presidenciale

Kryeministri indian Narendra Modi, përgëzoi Presidentin e zgjedhur amerikan Joe Biden të martën në mbrëmje në bisedën e tyre të parë që nga njoftimi i rezultatit të zgjedhjeve më parë këtë muaj, transmeton Gazeta Metro.


Modi në një telefonatë me Biden ra dakord të punojë ngushtë për të avancuar më tej partneritetin e tyre, bazuar në vlera të përbashkëta dhe interesa të përbashkëta, sipas një deklarate të lëshuar nga qeveria indiane.

Modi e përshkroi fitoren e Biden në zgjedhje si “një dëshmi e forcës dhe elastikës së traditave demokratike në Shtetet e Bashkuara”.

“Udhëheqësit diskutuan gjithashtu përparësitë e tyre, përfshirë pandeminë Covid-19, promovimin e aksesit në vaksinat e përballueshme, trajtimin e ndryshimit të klimës dhe bashkëpunimin në Rajonin Indo-Paqësor,” shtoi deklarata.

Kryeministri indian gjithashtu përgëzoi Zëvendës Presidenten e zgjedhur të SHBA Kamala Harris, 56 vjeç, nëna e të cilës është indiane./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë