Loading…

Kryeministri i Armenisë: Turqia po dëshiron të kryejë gjenocid ndaj neve sërish, njësoj si në Siri, Libi e Irak

  • 07/10/2020 | 08:57

Kryeministri i Armenisë: Turqia po dëshiron të kryejë gjenocid ndaj neve sërish, njësoj si në Siri, Libi e Irak

Kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinyan ka thënë se situata po bëhet një “luftë kundër terrorizmit ndërkombëtar” për Nago-Karabakun dhe Armeninë, transmeton Gazeta Metro.


I ballafaquar me një problem të pakundërshtueshëm i cili i paraprinë kohës së tij në detyrë dhe me thashethemet e mercenarëve sirianë që vijnë për t’u bashkuar me luftimet, Pashinyan po e quan shpërthimin e fundit të armiqësive midis Armenisë dhe Azerbajxhanit mbi rajonin e diskutueshëm të Nago-Karabakut një çështje civilizuese.

Ai i tha Sky News: “Së pari, Turqia është angazhuar plotësisht, duke inkurajuar dhe nxitur konfliktin.

“Turqia gjithashtu ka transportuar mercenarë dhe terroristë nga territori i Sirisë në zonën e konfliktit që po ndryshon të gjithë kontekstin.”

Ai shtoi: “Kjo është duke u bërë në thelb Nago-Karabak dhe lufta e Armenisë kundër terrorizmit ndërkombëtar.”

Azerbajxhani dhe Turqia – e cila i ka premtuar mbështetje Presidentit të Azerbajxhanit Ilham Aliyev në përpjekjet e tij për të përmbysur humbjen e vendit në luftën e fundit në fillim të viteve 1990 – mohojnë përfshirjen e mercenarëve në konflikt.

Pashinyan gjithashtu akuzon Turqinë për mbështetjen e Azerbajxhanit për të ndjekur një politikë gjenocidale kundër Armenëve dhe më tej ambiciet ekspansioniste të vendit.

Ai tha: “Le të shohim se çfarë po zbaton Turqia në Mesdhe në Libi në Siri, Irak. Për mua nuk ka dyshim se kjo është një politikë e vazhdimit të gjenocidit Armen dhe e rivendosjes së perandorisë Turke.”

Pas këtyre akuzave të ngarkuara historikisht, të cilat do të luajnë mirë me publikun në vend dhe diasporën jashtë vendit, Kryeministri ofroi shumë pak ide të reja për të zgjidhur një krizë që ka shpërthyer me shpejtësi në një luftë të gjithanshme.

Ai përsëriti qëndrimin e tij negociues se çdo zgjidhje paqësore duhet të jetë e pranueshme për popujt e Armenisë, Nago-Karabakut dhe Azerbajxhanit, edhe pse udhëheqja e Azerbajxhanit ka refuzuar të negociojë me udhëheqjen e panjohur të Nagarag-Karabahut.

Ai gjithashtu refuzoi të pranonte se Armenia kishte ndonjë detyrim sipas ligjit ndërkombëtar për të tërhequr trupat nga territoret e pushtuara në konflikt në fillimin e viteve 1990, duke thënë se kjo kishte aplikuar për forcat autonome të Nago-Karabakut dhe nuk kishte asnjë lidhje me Armeninë.

Qëndrimi i Turqisë i ka shtuar një dimension të ri problemit të Nago-Karabakut, por në zemër ai mbetet një mosmarrëveshje territoriale të cilën qeveritë e njëpasnjëshme në Armeni dhe dinastia babai dhe djali Aliyev në Azerbajxhan nuk kanë arritur ta zgjidhin.

Pavarësisht thirrjeve ndërkombëtare për një armëpushim, dhuna mbizotëron me një kosto tashmë të konsiderueshme ushtarakisht, me një humbje në rritje të civilëve./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë