Loading…

Kryeministri britanik: Duhet gjithë bota të luftojmë kundër COVID-19 e jo t’i krahasojmë numrat e viktimave

  • 27/09/2020 | 16:32

Kryeministri britanik: Duhet gjithë bota të luftojmë kundër COVID-19 e jo t’i krahasojmë numrat e viktimave

Kryeministri i Britanisë Boris Johnson, i ka kërkuar botës të bashkohet kundër koronavirusit, duke sugjeruar se kjo i ka bërë kombet të duken egoiste, dhe secila nga to ka filluar që të krahasojë nivelet e vdekshmërisë me vendet e tjera, që Johnson e cilëson si të gabueshme, transmeton Gazeta Metro.


Në një fjalim të regjistruar paraprakisht në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, kryeministri tha se “nocioni i bashkësisë ndërkombëtare duket i copëtuar” nëntë muaj në pandeminë COVID-19.

“Në qoftë se nuk bashkohemi dhe nuk e kthejmë zjarrin kundër armikut tonë të përbashkët, ne e dimë se të gjithë do të humbasin,” tha ai.

“Rezultati i pashmangshëm do të jetë zgjatja e kësaj fatkeqësie dhe rritja e rrezikut të një tjetre.”

Ai vazhdoi të përshkruajë një plan për parandalimin e një pandemie tjetër globale, duke përfshirë një rrjet laboratorësh kërkimesh në të gjithë botën për të identifikuar patogjenë të rrezikshëm para se të kalojnë nga kafshët tek njerëzit.

“COVID-19 na ka bërë që të ndërpresim punën tjetër jetësore dhe kam frikë se i bëri kombet individuale të dukeshin egoistë dhe të ndarë nga njëri-tjetri,” tha ai.

“Çdo ditë njerëzit inkurajoheshin haptazi të studionin një tryezë të ligë olimpike të kundërt dhe të merrnin rehati morbide dhe krejtësisht të gabuar në vuajtjet më të mëdha të të tjerëve. Ne nuk mund të vazhdojmë kështu, nuk mund t’i bëjmë përsëri këto gabime. Dhe këtu në Mbretërinë e Bashkuar, vendlindja e Edward Jenner, i cili nisi vaksinën e parë në botë, ne jemi të vendosur të bëjmë gjithçka që kemi në fuqinë tonë për të punuar me miqtë tanë në të gjithë KB, për të shëruar ato ndarje dhe për të shëruar botën.”

Shifrat qeveritare thonë se MB ka pësuar pothuajse 42,000 vdekje nga koronavirusi, numri më i lartë në Evropë dhe numri i pestë më i madh në botë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë