Loading…

Kryeçeçenit i humb durimi, kërkon përdorimin e armëve bërthamore në Ukrainë

  • 01/10/2022 | 23:32

Kryeçeçenit i humb durimi, kërkon përdorimin e armëve bërthamore në Ukrainë

Avancimi i ngadaltë i trupave ruse në Ukrainë dhe fitoret e njëpasnjëshme të vendasve përmes kundërofensivës së nisur ka bërë që shumë prej mbështetësve të Vladimir Putin të kërkojnë një rishikim të strategjisë së luftës.


Një prej tyre është dhe lideri i Çeçenisë, Ramzan Kadyrov të cilit duket se i ka humbur durimi me disfatat dhe humbjet ushtarake.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kadyrov kritikon komandantët rusë që braktisën qytetin strategjikë të Limanit dhe kërkon nga presidenti Putin që të konsiderojë përdorimin e armëve bërthamore konvencionale ndaj Ukrainës.

“Për mendimin tim, duhen marrë masa më drastike, deri në shpalljen e ligjit ushtarak në zonat kufitare dhe përdorimin e armëve të vogla bërthamore”, shkruan Kadyrov.

Ndërkohë, ushtria ukrainase ka hyrë në qytetin e Limanit, në Ukrainën lindore ndërsa forcat ruse janë tërhequr nga frika se mos rrethohen.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë