Loading…

Kroacia nuk tërhiqet, Vuçiq ik nga Brukseli

  • 12/12/2016 | 22:47

Kroacia nuk tërhiqet, Vuçiq ik nga Brukseli

Ashtu siç edhe paralajmëroi më herët, kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka ikur nga Brukseli, pasi që Kroacia ka bllokuar hapjen e Kapitullit 26 të negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Ai, e konfirmoi këtë vendim pas një takimi që pati me diplomaten evropiane, Federica Mogherini.

Protesta e Vuçiqit, koincidon me vizitën e ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, që po zhvillon në Beograd, ku edhe ka njoftuar mbështetjen ruse për Serbinë, si në aspektin ushtarak, deri në atë që garanton mbrojtjen e integritetit territorial të Serbisë.

Rusia është kundër integrimit të Serbisë në BE dhe në NATO, pasi i konvenon një Serbi e kontrolluar nga Kremlini.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë