Loading…

Kriza ekonomike në Turqi, Erdogan ndërron ministrin e Financave

  • 02/12/2021 | 09:32

Kriza ekonomike në Turqi, Erdogan ndërron ministrin e Financave

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka zëvendësuar ministrin e Financave disa javë pas trazirave ekonomike në vend ku inflacioni u rrit derisa lira ra në nivele të ulëta rekorde.


Lira ka humbur më shumë se 40 përqind të vlerës së saj kundrejt dollarit amerikan këtë vit, duke e bërë atë me performancën më të keqe nga të gjitha monedhat e tregjeve në zhvillim, njofton Klan Kosova.

Sipas një dekreti presidencial që u publikua vonë të mërkurën, Erdogan pranoi dorëheqjen e Lutfi Elvan dhe emëroi zëvendësin e tij, Nureddin Nebati, si ministër të ri të Financave.

Nebati, 57 vjeç, ka një diplomë doktorature në shkencat politike dhe administratën publike nga Universiteti Kocaeli i Turqisë. Paraardhësi i tij kishte qenë në këtë post nga nëntori 2020, kur ai u emërua pas dorëheqjes së dhëndrit të Erdoganit, Berat Albayrak.

Mandati njëvjeçar i Elvanit u karakterizua nga kriza të shumta.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë