Loading…

Krasniqi: Qeveria ta luftojë informalitetin, po dëmtohen bizneset e rregullta

  • 29/05/2021 | 08:09

Krasniqi: Qeveria ta luftojë informalitetin, po dëmtohen bizneset e rregullta

Kryetari i Odës së Afarizmit të Kosovës, Skender Krasniqi, ka thënë se informaliteti po dëmton shumë biznesin e rregullt.


Prandaj, ai ka thënë se institucioni që udhëheq e ka prioritet luftimin e kësaj dukurie.

“Po ndikon në rritjen ekonomike, të mirëqënies dhe të hyrat e shtetit, sepse informaliteti ndikon edhe në uljen e kostos nga ana e atyre që nuk deklarojnë të hyrat dhe s’paguajnë as TVSH, as tatim-fitim”.

“Edhe Qeveria edhe bizneset duhet të kenë shumë vullnet në luftimin e informalitetit, gjithashtu edhe qytetarët ta përkrahin Qeverinë në këtë drejtim. Këtë informalitet e shohim në rrugë dhe e sheh shtetin”.

Krasniqi në emisionin e Klan Kosovës “7 Ditë me Panxhën” ka thënë se si Odë janë për rritjen e numrit të inspektorëve në ATK.

“Po dënohen bizneset që paguajnë dhe deklarojnë edhe ku inspektori e kthen prapa një faturë para pesë vjet, e cila pastaj me dënimet që shkojnë 26 përqind në vit bëhet dhjetëfish më e madhe se detyrimi që ka qenë. Domethënë më shumë po dënohen bizneset e rregullta që funksionojnë në kuadër të ligjit për gabimet që i kanë bërë në mënyrë të pavetëdijshme dhe në vend së të detyrohet që të paguhet ajo shumë atëherë dënimet janë aq të mëdha sa shuma që ka qenë është qesharake me dënimin që e bën”.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë