Loading…

Krasniqi: Mësimdhënësit në gjendje të vështirë, Qeveria t’i ekzekutojë pagat

  • 05/10/2022 | 13:24

Krasniqi: Mësimdhënësit në gjendje të vështirë, Qeveria t’i ekzekutojë pagat

Memli Krasniqi, kryetar i Partisë Demokratike Kosovës (PDK), ka shkruar në Facebok për Ditën Ndërkombëtare të Mësuesit, ku ka shtuar se kjo datë mësimdhënësit kosovare i gjen në situatë të vështirë.


Kjo pasi Qeveria e Kosovës nuk i ka ekzekutuar pagat për mësimdhënësit për shkak të mbajtjes së grevës gjatë shtatorit.

Sipas Krasniqit, mësimdhënësit e kanë në krye një qeveri “jomiqësore”.

“Mësimdhënia është akti më i lartë i optimizmit. Kjo Qeveri, me ose pa vetëdije, po e vret atë, duke rrënjosur pesimizmin e dëshpërimin në zemrat e mësimdhënësve dhe nxënësve”, ka thënë ndër tjerash Krasniqi.

Ai e ka ftuar Qeverinë që, përveç ekzekutimit të pagave të shtatorit për mësimdhënësit, sa më parë të sjellë në Kuvend Ligjin për Pagat.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë