Loading…

KQZ nuk rekomandon shtyerjen e zgjedhjeve në Veri

  • 09/12/2022 | 19:53

KQZ nuk rekomandon shtyerjen e zgjedhjeve në Veri

Në mbledhjen e sontme të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve u vendos që ky institucion nuk rekomandon shtyrjen e zgjedhjeve, shkruan Gazeta Metro.


Lajmin e ka konfirmuar për Metron anëtari i këtij institucioni, Arianit Elshani.

“KQZ vendosi, nuk rekomandon shtyrjen e zgjedhjeve në veri”, tha ai.

Ai kishte folur edhe më herët dhe kishte thënë se KQZ nuk ka në mandat shtyrjen ose rekomandimin për shtyrje të zgjedhjeve, sipas tij, ky institucion, bënë vetëm organizimin dhe monitorimin e zgjedhjeve.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarë të katër komunave në veri të vendit erdhën si pasojë e largimit të serbëve nga institucionet e Republikës Kosovës nga serbët atje.

Ditë më parë serbët kishin demoluar zyren e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve, dhe kishin vendosur një mjet shpërthyes pranë.

Mbrëmë në veri ka qëndruar Policia Kosovës, dhe si rezultat është qëlluar një zyrtarë policor./gazetametro.net

KQZ s’ka mandat të rekomandojë shtyrje të zgjedhjeve, sqaron Elshani i PDK’së

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë