Loading…

KQZ kërkon nga kryetarët e komunave të zgjedhin për postin e tyre

  • 05/07/2017 | 20:13

KQZ kërkon nga kryetarët e komunave të zgjedhin për postin e tyre

Tre kryetarë të komunave dhe nëntë anëtarë të Kuvendeve Komunale që kanë arritur të fitojnë mandatin e deputetit në bazë të rezultateve përfundimtare të shpallura nga KQZ, do të duhet të vendosin për postin që do të mbajnë.


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u ka kërkuar atyre që të tregojnë nëse do të mbesin kryetar komune, anëtarë të kuvendeve komunale apo duan të çertifikohen deputet të Kuvendit të ardhshëm të Kosovës.

Sipas shkresës së siguruar nga Klan Kosova, këta duhet që përmes deklaratës ta njoftojnë KQZ-në pasi ndryshe u pamundësohet çertifikimi i tyre si deputetë.

Në njoftimin e vet, KQZ-ja citon nenin 37.3 të ligjit për vetëqeverisjen lokale dhe nenin 9.3 të ligjit për zgjedhjet lokale, transmeton Klan Kosova.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë