Loading…

KQZ, bën shkelje ligjore për shkak të Bazajt

  • 23/11/2016 | 08:56

KQZ, bën shkelje ligjore për shkak të Bazajt

Kandidati i tërhequr Naim Bazaj është bërë shkaktar që Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) t’i përsërisë shkeljet ligjore dy herë radhazi.

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) brenda katër ditësh ka anuluar dy vendime të Komisionit Qendror Zgjedhor, që kanë të bëjnë me decertifikimin e kandidatit për kryetar të Drenasit, Naim Bazaj, shkruan sot Koha Ditore.

Pas të shtunës së kaluar, PZAP-ja ka anuluar sërish të martën vendimin e KQZ-së, i cili me gjithë konstatimin e shkeljeve ligjore nuk u tërhoq nga përpjekja për ta decertifikuar Bazajn. Sipas vendimit, kërkesën për decertifikim Bazaj e ka bërë 24 orë para tërheqjes së shortit, ndërkaq ligji kërkon që kjo të bëhet 48 orë më herët. Tani KQZ-ja nuk ka të drejtë të vendosë për të njëjtën çështje, tri herë. Për ta kundërshtuar vendimin e PZAP-së, KQZ-ja mund t’i drejtohet me ankesë Gjykatës Supreme. Gazeta ka provuar të marrë një qëndrim nga kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, por ajo nuk është përgjigjur. KQZ-ja pritet të mblidhet të mërkurën për të diskutuar rreth kësaj çështjeje.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë