Loading…

Kostiç mbron Ramush Haradinajn

  • 05/01/2017 | 23:21

Kostiç mbron Ramush Haradinajn

Për organizatën jo qeveritare serbo-belge,Qendra për të Drejtën Humanitare, e specializuar në krimet e luftës në Ballkan, fletarresti ndërkombëtarë i Serbisë për Ramush Haradinaj, është një veprim i pamatur.


Drejtoresha e kësaj organizate Milica Kostiç, i ka thënë gazetës zvicerane “24heures” se është zhgënjyese të shihet sesi Serbia vazhdon të mbajë si të ligjshme këto urdhër-arreste, në ndërkohë që zyrtarë të lartë serb nuk janë sjellë para drejtësisë me vite me radhë.

Për më tepër, sipas Kostiç, është paradoksale që Serbia të thirret në hetimet e një prokurorie e cila ska kryeprokuror.

“Zyra e Prokurorit Speciale për krime të luftës nuk ka drejtues për më shumë sesa një vit”, ka thënë Kostiç, transmeton insajderi.

Sipas saj, themelimi i Gjykatës Speciale është argument i mjaftueshëm që të hiqet dorë nga këto urdhër-arreste, pasi kjo gjykatë do të hetoj liderët e luftës në Kosovën e viteve 1998-1999.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë