Loading…

Kosovarja tenton t’i mbysë fëmijët e saj

  • 16/11/2016 | 08:26

Kosovarja tenton t’i mbysë fëmijët e saj

Një nënë 39 vjeçare ka dashur t`i mbysë dy fëmijët e saj 12 dhe 13 vjeçar, duke i ngulfatur dhe goditur me thikë. Ajo kishte thënë para organeve ndjekëse se kishte dashur që pastaj të vriste edhe veten.

Të hënën ka filluar në Gjykatën porote të Landit në Hagen procesi ndaj kosovares, shkruan derwesten.de. Ky proces pritet ta lirojë gruan nga vuajtja e dënimit pasi që një ekspertizë mjekoligjore ka ardhur në përfundimin se ajo vuan nga çrregullime serioze psikike.

Në momentin e krimit, në qershor të këtij viti, ajo ka qenë e papërgjegjshme për veprimet e saj, ka thënë për mediat një zëdhënëse e gjykatës. Që nga ajo ditë, gruaja ka qenë e vendosur në një qendër psikiatrike.

Ndërsa puna e gjykatës tash është të konstatojë nëse nga kosovarja mund të pritet që edhe në të ardhmen të kryejë vepra të ngjashme penale. Në rast se vlerësohet kështu, ajo, me vendim gjyqësor do të dërgohet në një spital psikiatrik.

Gruaja nga qyteti gjerman Ennepetal në mbrëmjen e 11 qershorit i kishte mbyllur dy fëmijët e saj në banesë.

Pa ndonjë arsye të shpjegueshme, ajo atë ditë ishte e zemëruar së tepërmi. Në tërbim se sipër e kishte ngulfatur të bijën, me qëllim që ta mbyste. Por i biri u kishte hyrë në mes dhe kishte arritur që të nxirrte motrën nga duart e nënës që kishte humbur kontrollin mbi vete.

Mjekët kishin gjetur më vonë shenja të ndrydhjes në qafën e vogëlushes, përcjell albinfo.ch. Por, nëna e tërbuar nuk e kishte lënë me kaq. Ajo kishte marrë në kuzhinë një thikë me tehun 20 cm të gjatë dhe u ishte drejtuar fëmijëve: Unë po vdes dhe po ju marr ju me vete”.

Vajza kishte provuar t`ia merrte thikën nga dora dhe në përpjekje e sipër kishte pësuar disa prerje në dorën e majtë. Përfundimisht dy fëmijët e gjejnë çelësin dhe ia dalin të ikin nga banesa.

Pjesëtarë të tjerë të familjes e kishin dëgjuar zhurmën dhe e kishin alarmuar policinë. Nëna ishte dërguar që atë natë në spitalin psikiatrik.

Fillimisht, prokuroria kishte menduar që deliktin ta cilësonte si lëndim trupor, si pasojë e një përpjekjeje të zgjeruar për vetëvrasje. Por, të dhënat që kanë dalë në dritë më vonë kanë bërë që kosovarja të akuzohej për tentim vrasjeje.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë