Loading…

Kosova, temë dominuese në lajme në Serbi

  • 22/03/2019 | 14:29

Kosova, temë dominuese në lajme në Serbi

Për nga sasia e shtojcave tematike në ditarët qëndrorë të televizioneve serbe me frekuencë nacionale (RTS, Pink, Happy, Prva dhe O2) dhe televizionit N1 janë të dominuar nga tema e Kosovës, transmeton Gazeta Metro.


Sipas një sutdimi të Byrosë për hulumtime shoqërore – BIRODI, i cili ka bërë monitorimin e emisioneve qendrore informative serbe nga periudha prej 1 gushtit deri më 31 dhjetor 2018, Kosovës i kushtohen më shumë se një e katërta e shtojcave në ditarë, apo tri herë më shumë se tematikës sportive apo argëtuese.

Po ashtu, edhe shtojcat të cilat kanë të bëjnë me BE-në, Rusinë e ShBA-të, janë të dominuara nga tematika e Kosovës, bëjnë të ditur mediet serbe. Në këtë prijnë BE-ja, meqë ka qenë ndërmjetësuese në dialogun ndërmjet Kosovës e Serbisë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë