Loading…

‘Kosova ta ketë prioritet luftën kundër korrupsionit’

  • 09/10/2018 | 11:31

‘Kosova ta ketë prioritet luftën kundër korrupsionit’

Kosova, përveç se është duke përmbushur kriteret për anëtarësim në BE, edhe po e përshpejton këtë proces. Kështu u tha në takimin e Komitetit të Stabilizim Asociimit ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Kosovës.

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha tha se procesi i integrimit evropian dhe anëtarësimi i plotë në BE mbetet prioriteti i Qeverisë.

E në këtë drejtim, sipas saj, marrëveshja e Stablizim-Asociimit përbën shtyllën kryesore.

Tutje, ajo u shpreh e bindur se deri në fund të vitit Qeveria do të arrijë të përmbyllë planin e veprimit. Hoxha shprehu mirënjohje për përfaqësues të Komitetit të Stabilizim Asociimit.

“Jemi të lumtur që procesi i liberalizimit të vizave është në prag të finalizimit dhe presim vendim pozitiv të Këshillit të BE-së në mënyrë që edhe ne kosovarët t’i bashkohemi qytetarëve të Evropës nga Atlantiku në Kaukaz. Ne si Qeveri mbesim të pëkushtuar kushtuar që së bashku me ju të konkretizojmë ERA-n në aspektin e përmbajtjes së reformave dhe zbatimit të tyre”, tha ajo derisa shtoi se reformat janë pjesë e pandashme të konsolidimit të Kosovës, shkruan KsP.

Shefi i Njësisë për Kosovë dhe Maqedoni i Komisionit Evropian, David Cullen tha se progresi i Kosovës do të matet nëpërmjet zbatimit të dokumenteve ligjore.

“Në rajon ka pasur zhvillime të mira. Dialogu Kosovë -Serbi duhet të shfrytëzohet nga autoritetet kosovare në mënyrë që të përdoret ky momentum. Në takimin e Këshillit të Stabilizim Asociimit që do të mbahet vitin e ardhshëm duhet të shohim përkushtimin e të gjitha autoriteteve në Kosovë që të ofrojnë çështjet më të rëndësishme si reformat, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar që duhet t’i jepet prioritet absolut”, tha ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë