Loading…

Kosova pritet të tejkalojë pengesat për energji, pas krijimit të tregut të përbashkët energjetik me Shqipëri

  • 20/04/2019 | 11:07

Kosova pritet të tejkalojë pengesat për energji, pas krijimit të tregut të përbashkët energjetik me Shqipëri

Kosova po synon të tejkalojë pengesat dhe të sigurojë furnizim të besueshëm e me cilësi të lartë me energji elektrike për të mundësuar zhvillim ekonomik dhe social në vend.


Kjo pritet të arrihet duke krijuar tregun e përbashkët dhe funksionalizimin e interkoneksionit 400 kV me Shqipërinë, si dhe me ndërtimin dhe vënien në funksion të termocentralit “Kosova e Re”.

Ndërtimi i këtij të fundit, pritet të krijojë mundësi për vende të reja pune, si dhe punësim afatgjatë me të filluar operimi i impiantit./gazetametro.net

https://www.facebook.com/MinistriaEZhvillimitEkonomik/videos/2605992749475637/

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë