Loading…

Kosova ka veç edhe 1 muaj për të aplikuar në UNESCO

  • 21/05/2017 | 23:41

Kosova ka veç edhe 1 muaj për të aplikuar në UNESCO

Muaji qershor është vendimtar nëse Kosova do të aplikojë sërish për anëtarësim në UNESCO.


Në sesionin e 21’të Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë në rast të një aplikimi të Kosovës, do ta votonte anëtarësimin në muajin nëntor, në Paris.

 

Por deri me tani nuk është bërë e qartë nëse Kosova do të aplikojë apo jo, pasi Ministrisë së Punëve të Jashtme nuk i ngutet për këtë çështje duke konsideruar se ka kohë.

Zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Jashtme i kanë thënë arbresh.info se është ende herët për të dhënë deklaratë për një aplikim të mundshëm në UNESCO.

“Ministria e Punëve të Jashtme vazhdon t’i përmbush detyrat dhe përgjegjësitë e saj përkitazi me këtë proces dhe ka një qartësi të plotë sa i përket aplikimit të mundshëm në UNESCO. Pa dyshim mbetet një nga prioritetet kryesore në mesin e shumë të tjerave për MPJ-në. Si përfundim, është ende herët të deklarohemi për një aplikim të mundshëm”, kanë deklaruar në këtë ministri.

Ende pa aplikuar Serbia ka angazhuar fuqishëm lobimin kundër anëtarësimit të Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, proces të cilin e kishte penguar edhe në aplikimin e parë para dy viteve.

Profesori Dukagjin Popovci është shprehur se Kosova duhet të aplikojë dhe të loboj për anëtarësim në UNECSO, por sipas tij nuk ka garanci që edhe kësaj here do të pranohet.

“Mendoj që Kosova duhet të aplikoj për anëtarësim në UNESCO dhe qeveria të punoj me anë të lobimit që të fitohen sa më shumë vota në provën e vendimmarrjes, por nuk ka garanci që të qoj në anëtarësim e Kosovës në UNESCO” ka thënë Popovci.

Ai, mospranimin e Kosovës në UNESCO e ka quajtur si çështje e politikës ndërkombëtare, pasi që Kosovën nuk e njohin disa vende që janë pjesë e kësaj organizate.

“Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është një çështje politike e cila ka të bëjë me politiken ndërkombëtare jo me politiken e brendshme të Kosovës dhe lidhjet drejtpërdrejt me statusin e Kosovës në nivelin ndërkombëtarë. Është fakt se një numër i vendeve nuk e njohin pavarësinë e Kosovës prandaj duke u nisur nga mënyra e votimit në UNESCO Kosova përsëri do të refuzohet për motive të tilla”, ka pohuar ai, duke shtuar se qeveria teknike duhet të gjejë forcën dhe të aplikojë përsëri.

Në nëntor të vitit 2015 për vetëm tri vota Kosova nuk është pranuar në UNESCO. Patën votuar gjithsej 122 shtete, 92 votuan pro kurse 50 ishin kundër, dhe kërkesa e Kosovës për anëtarësim ishte paraqitur zyrtarisht nga Shqipëria.

Për pranimin e Kosovës në UNESCO duhen votat e më shumë se dy të tretat e vendeve anëtare të kësaj organizate që marrin pjesë në sesion.

UNESCO ka 195 vende anëtare dhe 10 vende anëtare të asocuara.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë