Loading…

Kosova goditet nga ‘Ethet e Minjve’: Epidemia e merr viktimën e parë në Junik

  • 10/08/2019 | 18:50

Kosova goditet nga ‘Ethet e Minjve’: Epidemia e merr viktimën e parë në Junik

Fluturim Gaxherri, 21 vjeç nga komuna e Junikut, është viktima e parë qe ka vdekur nga semundja e etheve të minjve, shkruan Gazeta Metro.


I riu Gaxherri siç meson Gazeta Metro rreth një muaj me parë kishte marrë semundjen e etheve të minjve, si pasojë e konsumimit të ushqim i cili ishte infektuar nga minjtë.

21 vjeçi fillimisht kishte vetem temperatur ndërsa me vonë iu kishte keqësuar gjendja dhe ishte shtrirë në QKUK, ai kishte rënë në koma, ku pothuajse për një muaji nuk kishte asnjë përmisim, ndërsa mbrëm është komtuar lajmi i hidhur nga familjarët për vdekjen e tij.

Vlenë të theksohet se Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ditë me parë kishte alarmuar lidhur me situatën epidemiologjike me ethet e minjve, duke bërë thirrje që ushqimet të ruhen nga minjtë.

Ky institut kishte treguar përmes Facebook’ut për një rast që ishte  ishte gjendje të rëndë. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë