Loading…

Kosova duhet të antarësohet në NATO, pastaj në BE

  • 22/02/2017 | 11:58

Kosova duhet të antarësohet në NATO, pastaj në BE

Një shtet nuk mund të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian pa u anëtarësuar në NATO, dhe kjo vlen edhe për Kosovën. Kështu ka thënë Brooke Smith-Windsor, zyrtar i lartë i Kolegjit të Mbrojtjes së NATO’së .


Smith-Windsor, gjatë një ligjërate në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri ka sqaruar se Aleanca Veri-Atlantike kurrë nuk i ka kërkuar ndonjë shteti që të bëhet anëtar i saj, andaj ai i ka ftuar shtetet aspirante që të presin për anëtarësim.

Sipas tij, anëtarësimi në NATO nuk i zgjidh plot probleme si për shembull, punën e kufijve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë