Loading…

Konfirmohet bashkëpunimi Kosovë-Maltë

  • 06/12/2016 | 16:01

Konfirmohet bashkëpunimi Kosovë-Maltë

Presidenti i  Kosovës, Hashim Thaçi, e ka përfunduar sot vizitën e tij zyrtare në Maltë, meqë rast është konfirmuar gatishmëria për bashkëpunim në mes të dy shteteve.

Ai e ka pasur një takim me presidenten e këtij vendi, Marie Louise Coleiro Preca, dhe ka mbjellë një pemë në kopshtin e Pallatit Presidencial “San Anton”, para se të përmbyllë vizitën me parakalim para Gardës së Nderit, transmeton Gazeta Metro.

Kabineti i Presidentit Thaçi njofton se në takim me Presidenten Coleiro Preca është konfirmuar edhe një herë dëshira për bashkëpunim të mirë ndërmjet dy shteteve dhe janë identifikuar fushat në të cilat mund të zgjerohet dhe të thellohet më shumë bashkëpunimi.

Ky është njoftimi i plotë i Presidencës dhe fotografitë e takimeve: 

Në ditën e dytë të vizitës në Maltë, presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka mbajtur një takim tet-a-tet me presidenten e këtij vendi, Marie Louise Coleiro Preca, si dhe ka mbjellë një pemë në kopshtin e Pallatit Presidencial, “San Anton”, para se të përmbyllë vizitën me parakalim para Gardës së Nderit.

Në takimin në mes dy krerëve të shteteve, presidentja Coleiro Preca i ka prezantuar presidentit Thaçi pullën postare me fotografi nga vizita në Maltë, si dhe letrën e parë të dërguar me këtë pullë postare në adresë të presidentit Thaçi.

Në takim, gjithashtu u konfirmua edhe një herë bashkëpunimi i mirë ndërmjet dy shteteve, por edhe u identifikuan hapat konkretë që do të ndërmerren për të gjetur fushat në të cilat bashkëpunimi mund të zgjerohet dhe të thellohet.

Në kopshtin e Pallatit Presidencial, “San Anton”, që është ndërtuar në shekullin XVII dhe ku është traditë që krerët e shteteve të mbjellin nga një pemë, presidenti Thaçi mbolli një pemë të llojit “Plumeria Alba”.

Një natë më parë, në darkën e shtruar nga presidentja malteze, Coleiro Preca, në të cilën ishin ftuar mbi njëqind mysafirë, duke iu referuar marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve, presidenti Thaçi ka thënë se historia nuk na ka takuar shpesh në të kaluarën, megjithatë na ka trajtuar njësoj.

“Por, ne kemi ruajtur identitetin tonë. Ia kemi dalë të ruajmë e të kultivojmë vlerat për të cilat sot jemi krenarë. Është e vërtetë që jemi shtete të vogla, popuj të vegjël, por kemi vlera të mëdha”, ka thënë presidenti Thaçi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë