Loading…

Komuna e Prishtinës: Vetëvendosje po manipulon edhe nxënësit e shkollës ‘Ahmet Gashi’

  • 05/09/2019 | 19:44

Komuna e Prishtinës: Vetëvendosje po manipulon edhe nxënësit e shkollës ‘Ahmet Gashi’

Me këtë vendim, Komuna e Prishtinës e ndërpreu mësimin në objektin e Gjimnazit “Ahmet Gashi”, i cili pritet të rrënohet.


Një gjë e tillë nxiti edhe reagimin e nxënësve dhe stafit të shkollës.

Në kohën e fillimit të mësimit, ata e nisën protestën e cila vazhdoi para objektit të Komunës, raporton KTV.

Nxënësit po kërkonin të mos ndërrohet lokacioni i shkollës.

Mes brohoritjeve të shumta, ata vazhduan të kërkonin një takim me kryetarin e komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti.

Edhe Ilmi Reçica, drejtor i shkollës tregon se ka paqartësi rreth dislokimit të nxënësve dhe rrënimit të shkollës.

Protesta e nxënësve vazhdoi deri në kohën kur u njoftuan nga stafi i Komunës së Prishtinës se nuk do të ketë takim me Shpend Ahmetin.

E në vend të kryetarit të komunës, me mësimdhënësit e Gjimnazit “Ahmet Gashi” u takua asamblisti Adrian Berisha.

Mes tyre pati edhe një përleshje verbale.

E gjatë ditës, drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Shpresa Shala, arsyetoi vendimin për rrënimin e objektit të shkollës.

Ajo shtoi se janë marrë vesh edhe me këshillin e mësimdhënësve dhe nxënësit që të hënën ata të fillojnë mësimin në shkollat sipas vendimit të komunës. E po ashtu, insistoi se në të njëjtin lokacion, do të ndërtohet shkollë e re.

E në anën tjetër, pati edhe akuza se nxënësit ishin të manipuluar politikisht nga Lëvizja Vetëvendosje.

Nxënësit e Gjimnazit “Ahmet Gashi” do të vijojnë mësimin në shkolla të tjera, pasi që sipas vendimit që e ka marrë Komuna e Prishtinës, objekti do të rrënohet.

Nxënësit e klasës së dhjetë do të fillojnë mësimin në shkollën fillore Emin Duraku, ndërsa nxënësit e klasave të njëmbëdhjeta dhe dymbëdhjeta në Gjimnazin “Sami Frashëri”, në ndërrime të pasdites.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë