Loading…

Kompania më e madhe në internet në vitin 2030? Këtë parashikim nuk e keni pritur

  • 19/02/2017 | 20:35

Kompania më e madhe në internet në vitin 2030? Këtë parashikim nuk e keni pritur

Tridhjetë vite më parë, ishte punë e madhe kur shkollat kishin kompjuterët e tyre. Sot është punë e madhe kur nxënësit kanë laptopët e tyre personal.


Sipas futuristit, Thomas Frey, pas 14 viteve do të jetë punë e madhe kur nxënësit do të mësojnë nga mësimdhënësit e tyre robotë. Kjo nuk do të jetë vetëm për shkak se teknologjia do të jetë ë sofistikuar, por për shkak se kompania përgjegjëse për krijimin e këtyre robotëvë do të jetë madhështore.

“E kam parashikuar se deri në vitin 2030 kompania më e madhe në internet do të jetë një kompani e arsimit për të cilën ende nuk kemi dëgjuar” thotë futuristi Frey, i cili punon në institutin DaVinci.

Vizioni i Frey për vitin 2030 përfshin një version i cili është zgjeruar masivisht kështu duke u mbajtur kurset që kanë të bëjnë me lëndë të ndryshme të mësimit, në internet, përkatësisht online. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë