Loading…

Komisioni e dha fjalën e vetë, është koha që procesi i Demarkacionit të përmbyllet

  • 22/02/2017 | 17:18

Komisioni e dha fjalën e vetë, është koha që procesi i Demarkacionit të përmbyllet

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Ramiz Kelmendi vlerëson se Bashkësia ndërkombëtare ka parashtruar kushtin e demarkacionit me Malin e Zi , si pikë për liberalizimin e vizave, ndaj është koha dhe momenti që ky proces të përmbyllet.

Sipas tij, jo-definimi dëmton seriozisht të ardhmen e shtetit tonë, prandaj, obligimet qeveritare që rrjedhin për qeverisje të mirë dhe funksionale në akordim me shtetet të cilat jemi në miqësi të përhershme, na obligojnë të kemi qëndrime parimore, edhe të dhimbshme, por, kur kemi para vetës dokumentacion të bollshëm dhe dokumentacion shkencorë, vendimet janë të domosdoshme.

Ky reagim i Kelmendit përmes një postimi në Facebook vjen pasi Komisioni i formuar nga Qeveria e Kosovës, i prirë nga kreu i këtij komisioni, Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Hivzi Islami dhe anëtarë të tjerë, ka nxjerrë një përfundim që është bërë publik edhe në media.

“Komisioni e ka lexuar raportin preliminar me të cilin u vërtetua se Kosova nga sipërfaqe territori që kishte 10. 887 km2 tani saktësisht ka një sipërfaqe prej 10. 905.25 km2, diferencë kjo prej 18.25 km2 (1825 hektarë) më shumë se që kemi mësuar gjatë tërë kohës”, ka shkruar Kelmendi.

Më poshtë ua sjellim deklaratën e plotë të Ramiz Kelmendit:

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë