Loading…

KMLDNJ akuzon për fryrje të faturave, KEDS e mohon

  • 20/02/2017 | 23:23

KMLDNJ akuzon për fryrje të faturave, KEDS e mohon

Qytetarët e Kosovës vazhdojnë të ankohen për çmimet e larta të rrymës elektrike, nga faturat që u kanë ardhur muajve të fundit.


 

Përkrah qytetarëve del të jetë Këshilli për Mbrojtjen, Liritë dhe të Drejtat e Njeriut- KMDLNJ.

Behxhet Shala, udhëheqës i këtij Këshilli, thotë se KEDS-i e ka nisur sezonin dimëror me shtrenjtim të cilën e quan si “gjueti ndaj konsumatorëve të Kosovës”.

“Sezoni dimëror është sezoni i artë i fryrjeve të këtyre tarifave, ku as edhe profesionistët më të mëdhenj nuk do të jenë në gjendje t’i hetojnë vjedhjet që bëhen brenda KEDS. Dhe kjo është koha kur KEDS nis gjuetinë ndaj konsumatorëve të Kosovës”, u shpreh Shala në KTV.

Zëdhënësi i KEDS-it, Viktor Buzhala në një intervistë për emisionin “Ekonomia me Erëzën”, arsyetohet se kjo rritje është si pasojë e aplikimit të tarifave dimërore.

“Dihet që jemi në kohën e tarifave dimërore dhe ato janë më shtrenjta se veroret, për shkak të rritjes së konsumit”, ka thënë Buzhala.

Tarifat për energjinë elektrike ndahen në dy sezone. Sezonin dimëror dhe atë veror. Sezoni dimëror fillon nga 1 tetori deri më 31 mars, kurse sezoni veror fillon prej 1 prillit deri më 30 shtator.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë