Loading…

Klinaku flet për Specialen: Nuk është e drejtë, po gjykon vetëm pjestarët e UÇK’së

  • 01/10/2020 | 21:32

Klinaku flet për Specialen: Nuk është e drejtë, po gjykon vetëm pjestarët e UÇK’së

Sekretari i OVL-UÇK’së, Faton Klinaku në “Debat Plus” ka folur rreth Gjykatës Speciale, dhe themelimit të saj.


Klinaku ka thënë se si organizatë e kanë kundërshtuar vazhdimisht, pasi që nuk është një gjykatë e drejtë.

“E kemi kundërshtuar vazhdimisht sepse nuk mund të jetë një gjykatë e drejtë përderisa gjykon vetëm pjestarët e UÇK-së, kur dihet që në Kosovë ka pasë luftë çlirimtare kundër pushtuesit, dhe pushtuesi është ai që ka bërë krime lufte”, u shpreh ai.

Tutje tha se si organizatë e veteranëve, kanë kërkuar një gjykatë vendore që do ti ndjekte dhe gjykonte krimet e luftës në Kosovë.

Klinaku shtoi së Gjykatën Speciale e ka shtyrë Serbië që të krijohet, mirëpo deputetët e Kuvendit të Kosovës e kanë krijuar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë