Loading…

Klinaku: Arsyeja e zgjerimit të aktakuzave është politike, duan ta stërzgjatin procesin

  • 16/05/2022 | 21:20

Klinaku: Arsyeja e zgjerimit të aktakuzave është politike, duan ta stërzgjatin procesin

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL të UÇK-së, Faton Klinaku, ka thënë se zgjerimi i aktakuzave ndaj ish-krerëve të UÇK-së është bërë për shkaqe politike.


Klinaku thotë se arsyeja për këtë është që të paraburgosurit të mbahen sa më shumë që është e mundur në Hagë.

“Arsyeja e zgjerimit të aktakuzave është politike, duan ta stërzgjasin procesin”

“Këto janë fabrikime. Shumica e këtyre rasteve nuk ekzistojnë dhe janë shpikje të Serbisë. Pastaj kemi raste të cilat gjykuar. Shumë beteja janë gjykuar nga UNMIK-u dhe kemi pasur raste kur janë dënuar për vepra që nuk kanë ndodhur fare por janë ngritur në bazë të hamendjes. Kemi pasur dënimin e Sami Lushtaku për ‘vrasje’ të një personi që doli që nuk ka ekzistuar fare”, shtoi ai.

Tutje Klinaku thotë se ish-krerët e OVL të UÇK-së nuk kanë bërë asgjë gabim dhe mbajtja e tyre në Hagë është e padrejtë.

“Krejt cka kemi bërë është që kemi treguar se Serbia pushtuese ka dhënë dëshmi në rastet kundër krerëve të UÇK-së. Pra provat vijnë nga Serbia dhe janë të pavërteta e fabrikime”, shtoi ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë