Loading…

Kjo është paga marramendëse e kryetarit të SBASHK’ut

  • 19/02/2019 | 23:37

Kjo është paga marramendëse e kryetarit të SBASHK’ut

Ka vite që është në krye të sindikatës së arsimit. Dhe në këtë cilësi, kryetari i SBASHK’ut, Rrahman Jasharaj, i priu grevës së mësimdhënësve me kërkesën për rritje te pagave.


Por, i pari i Sindikatës së Arsimit, nuk e ka fort problem çështjen e rrogës së tij. Sipas një dokumenti të publikuar ne vitin 2014 është pare se pagat e SBASHK janë të mëdha.

Paga e krye sindikalistit kap shifrën 1, 600 euro.

I kontaktuar nga T7, Jasharaj ka thënë se nuk ka ndryshuar asgjë që nga publikimi i listës së pagave.

Në këtë rast, ai ka treguar se paga e tij është sa e dy mësimdhënësve por ajo rritet nga beneficionet që merr.

Ndërkohë nënkryetaret e SBASHK paguhen rreth një mijë euro, derisa shifra e pagës së punonjësve në administratë arrin deri në 900 euro.

Mirëpo nënkryetarja e Sindikatës Vjollca Shala, tregoi për T7 nr. e saktë te anëtarëve në SBASHK dhe mohoi qe ato paga janë të larta.

Në bazë të llogaritjeve, pagat e udhëheqësve të SBASHKU’t po del se nuk janë shumë të ulëta, madje hyjnë në nivelin e pagave të larta.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë