Loading…

Kjo është koha e mjaftueshme e gjumit për fëmijët

  • 06/01/2022 | 08:31

Kjo është koha e mjaftueshme e gjumit për fëmijët

Fëmija mesatarisht fle nga shtatë deri në tetë orë gjumë çdo natë, por klinikat shëndetësore thonë se kjo nuk mjafton.


Studimet tregojnë se prindërit shpesh nuk e dinë se për sa gjumë kanë nevojë fëmijët e tyre, duke rezultuar në rezultate të dobëta të testit, ulje të përqendrimit dhe më pak funksione njohëse.

Sa gjumë u duhet fëmijëve?
Sasia e gjumit që i nevojitet një fëmije ndryshon sipas grup moshës dhe nëse nuk mbyllin mjaftueshëm sytë, kjo mund të ndikojë në zhvillimin e tyre njohës, sipas Klinikës Shëndetësore të Cleveland.

Në grup moshën e fëmijëve nga 5 deri në 12 vjeç, Klinika Shëndetësore e Cleveland thotë se atyre u duhen 9 deri në 12 orë gjumë çdo natë, megjithatë, sasia mesatare e gjumit është shumë më pak.

Nevojat e çdo grup moshe ndryshojnë, duke rezultuar në një sasi më të vogël të gjumit ndërsa fëmija rritet.

I porsalinduri (0-3 muajsh): 14-17 orë gjumë
Foshnja (4-11 muaj): 12-15 orë gjumë
I vogli (1-2 vjeç): 11-14 orë gjumë
Parashkollor (3-5 vjeç): 10-13 orë gjumë
Mosha shkollore (6-13 vjeç): 9-11 orë gjumë
Numri i orëve që fëmijët kanë nevojë për të fjetur përfshin pushimet e marra gjatë ditës dhe përfshin një orar më të hershëm të gjumit.

Një sasi e pamjaftueshme e gjumit lidhet me “obezitetin, diabetin, lëndimet, shëndetin e dobët mendor dhe problemet me vëmendjen dhe sjelljen”, sipas faqes së internetit të CDC.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë