Loading…

Kjo është kafsha e vetme që njeriu nuk ka arritur ta zbusë

  • 20/11/2020 | 17:39

Kjo është kafsha e vetme që njeriu nuk ka arritur ta zbusë

Kafsha e cila nuk ka arritur të zbutet asnjëherë nga njeriu është elefanti afrikan, shkruan Gazeta Metro.


Elefantët afrikan janë renditur si të pambrojtur nga Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN), ndërsa elefanti aziatik klasifikohet si i rrezikuar.

Një nga kërcënimet më të mëdha për popullsinë e elefantit është tregtia e fildishtë . Kërcënime të tjera për elefantët e egër përfshijnë shkatërrimin e habitatit dhe konfliktet me njerëzit.

Elefantët përdoren si kafshë pune në Azi. Në të kaluarën, ata ishin përdorur në luftë; sot, ato shpesh janë të ekspozuara në kopshte zoologjike, ose shfrytëzohen për argëtim në cirk.

Elefantët janë shumë të njohur dhe janë paraqitur në art, folklor, fe, literaturë dhe kulturë popullore./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë