Loading…

Kjo është fjala e përdorur më shumë në Wikipedia për Shqipërinë

  • 20/05/2017 | 11:24

Kjo është fjala e përdorur më shumë në Wikipedia për Shqipërinë

Është krijuar një hartë që tregon fjalën më të zakonshme të përdorur në çdo faqe të Wikipedia-s të gjuhës angleze.


Harta përjashton fjalë të tilla si “vendi” apo “qeveria”.

Në të dallohet edhe Shqipëria, ndërsa mund t’ju duket paska më e çuditshme fjala që shkruhet më shpesh është “Tirana”.

Gjithashtu disa gjëra të tjera interesante janë:

-Fjala më e përdorur në Wikipedia e Mbretërisë së Bashkuar është ‘Irlanda’ dhe fjala më e përdorur në faqen e Irlandës është ‘shtet’.

-Në SHBA dhe Spanjë, fjala më e zakonshme është ‘lufta’.

-Në Rusi dhe shumë vende ish-Bashkimi Sovjetik fjala më e zakonshme është ‘sovjetike’.

-Fjala më e zakonshme e Koresë së Veriut është ‘jug’ dhe fjala më e zakonshme e Koresë së Jugut është ‘veriu’.

-Shumica e vendeve ishull kanë ‘ishull’ si fjalë më e përdorur.

-‘Bota’ është fjala më e zakonshme në Evropë, e cila ka gjasë për shkak të Luftërave Botërore.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë