Loading…

Kjo është bisha amerikane e detit, me vlerë 4.3 miliardë dollarësh (Foto)

  • 20/06/2017 | 11:18

Kjo është bisha amerikane e detit, me vlerë 4.3 miliardë dollarësh (Foto)

Bëhet fjalë për destrojerin Zumwalt, që nuk pikaset nga radarët.


Për koincidencë, kjo anije me 147 marinarë dhe oficerë në bord, ka një kapiten që quhet James Kirk.

Për shkak se është kaq futuristike, disa e kanë krahasuar kapitenin me personazhin me të njëjtin emër nga seriali Star Trek.

Destrojeri është rreth 180 metra dhe peshon 15 mijë ton.

Kostoja për ndërtimin e kësaj anije është rreth 4.3 miliardë dollarë.

Sistemi i ri i armatimit mund të shkarkojë rreth 600 raketa në shënjestra rreth 100 kilometra larg.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë