Loading…

Kjo është arsyeja se përse fotografët e dashurojnë natyrën

  • 14/03/2017 | 16:09

Kjo është arsyeja se përse fotografët e dashurojnë natyrën

Pyje, liqene dhe lumenj, retë dhe erërat, yjet dhe lulet, akullnajat e jashtëzakonshëm dhe flokë dëbore të kristalta – çdo formë e gjallë apo e pajetë, lë përshtypje të saj në shpirtin e njeriut.


Një pyll i qetë të qetëson shpirtin thonë fotografët.

Këta shembuj tregojnë se përse fotografët dëshirojnë të bëjnë shkrepej në pyje:

 Fermë  kafshësh nga Dave McDade

1

Një shkrepje e bërë në një mëngjes të mistershëm vjeshte.

“Duke qëndruar në dritë” Rob Hansen

2

Drunjët e kuq bregdetarë

“Pylli i mjegullt në Shenandoah” Rob Hansen

3

Kur koha është me shi ose me re, drunjtë janë të përhumbur në mjegull. Më pëlqen të qëndrojë atje dhe të përjetoj atë atmosferë. Është e vështirë për të kapur gjithë atë mrekulli në një foto. Por ndonjëherë arrij të marrë shkrepje të veçanta si rezultate si në këtë foto.

 “Pylli Rainier në parkun kombëtar ” nga Doug Keder

4

“Mengjesi i yjeve” nga April Bryant

ok

“Tokë e mjegullt” nga Nuno Candido

5

“Liqenet Fuzine” nga Iva Aviana

9

Fusine Lakes, më lartësi detare 924 metra, më origjinë akullnajore, të lidhur njëri me njëri-tjetrin, një vend i mrekullueshëm që gjendët në zemrën e pyllit. Ambienti ku jetojnë shumë kafshë, që ndryshon nga stinët ku natyra tregon ngjyrat e saj të pafund, pikturë e drurit dhe liqeneve me hije unike që e bëjnë këtë vend edhe më magjike. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë