Loading…

Kisha serbe e do sovranitetin serb në Kosovë, Vucic pyet se cilin sovranitet?

  • 08/11/2018 | 16:20

Kisha serbe e do sovranitetin serb në Kosovë, Vucic pyet se cilin sovranitet?

Janë territori, populli dhe ushtria e policia elemente themelore të sovranitetit të një shteti, e pastaj është pyetur se çka nga këto ka Serbia në Kosovë?

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vucic ka deklaruar sot, me rastin e kumtesë së Kuvendit të Kishës ortodokse serbe për Kosovën, se e godet “përzirerja e tyre e keqe në politikë” dhe është pyetur se cilin sovranitet ta ruajë në Kosovë, siç po kërkon KOS-i, trasnemton gazetametro.net

“Po thuani ta ruajmë sovranitetin e plotë, ndërsa pyetja ime është: Cilin sovranitet?, citojnë mediet serbe të jetë pyetur Vucic para gazetarëve në Helsinki, ku po qendron në samitin e Partisë popullore evropane. Vucic ka konstatuar se janë territori, populli dhe ushtria e policia, përkatësisht elementet e detyrimit fizik, elemente themelore të sovranitetit të një shteti, e pastaj është pyetur se çka nga këto ka Serbia në Kosovë?

Vucic ka thënë se shpreson se PPE do të fitojë më së shumti vende në Parlamentin Evropian, sepse “kështu Serbia do të dijë se çfarë e pret./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë