Loading…

Kina kritikon ashpër marrëveshjen e re tregtare SHBA-Tajvan

  • 01/06/2023 | 14:54

Kina kritikon ashpër marrëveshjen e re tregtare SHBA-Tajvan

Qeveria kineze ka kritikuar planet e SHBA për të nënshkruar një traktat tregtie me Tajvanin. Te enjten Kina ka thirrur zyrtarët në Washington për ti paralajmëruar që të mos zhvillojnë kontakte me ishullin demokratik të cilin Pekini e konsideron të vetën, transmeton Gazeta Metro.


Marrëveshja e planifikuar të nënshkruhet të enjten vjen pas përpjekjeve të shtuara të Kinës për ta intimiduar ishullin vetë qeverisës me anë të stërvitjeve ushtarake pranë territorit tajvanez. Zyrtarët e SHBA dhe të Bashkimit Europian kanë vizituar disa herë Tajvanin në shenjë përkrahje.

Ministria e Jashtme e Kines ka akuzuar Washingtonin se po e shkelë marrëveshjen për statusin e Tajvanit i cili u nda nga Kina pas luftës civile të vitit 1949. SHBA nuk kanë marrëdhënie zyrtare me Tajvanin por kanë marrëdhënie intensive jo formale dhe tregti disa miliardëshe reciproke, raporton The Associated Press.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Mao Ning ka thënë se SHBA duhet të ndalojë çdo formë të marrëdhënieve zyrtare me Tajvanin dhe të ndalojë çdo marrëveshje që i jep epitet sovran ishullit. Ai shtoi se SHBA nuk duhet të dërgojë sinjale të gabuara ndaj forcave pro pavarësimit të saj.

Zyrtarët amerikan dhe tajvanez thanë se Iniciativa SHBA-Tajvan e Tregtisë së Shekullit 21 do ta shtojë tregtinë mes palëve duke krijuar lehtësira doganore, investive e të tjera./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë