Loading…

KFOR: Ne jemi NATO, në Kosovë trajtojmë menjëherë çdo zhvillim që mund të ndikojë në mjedis të sigurt

  • 28/05/2022 | 18:25

KFOR: Ne jemi NATO, në Kosovë trajtojmë menjëherë çdo zhvillim që mund të ndikojë në mjedis të sigurt

Misioni i NATO-s që funksionon në Kosovë ka organizuar ushtrimin “FROZEN SABRE” që është realizuar në zonën e stërvitjes në fushë ajrore në Gjakovë.


“Ruajtja e nivelit të lartë të gatishmërisë duke realizuar ngjarje të tilla trajnimi përfaqëson një nga mjetet që lejon KFOR-in të ketë një qëndrim fleksibël dhe të dukshëm në terren. Në këtë mënyrë misioni i udhëhequr nga NATO në Kosovë mund të trajtojë menjëherë çdo zhvillim që mund të ndikojë në mjedis të sigurt. KFOR-i, në përputhje me parimet e rezolutës 1244 të OKB-së të vitit 1999, vazhdon të ndihmojë në ruajtjen e një mjedisi të sigurt dhe të sigurt dhe lirisë së lëvizjes për të gjithë njerëzit dhe komunitetet në #WeAreNATO”, ka shkruar KFOR në Facebook.

KFOR-i është forcë shumëkombëshe e NATO-s e përbërë nga rreth 3700 ushtarë nga 28 kombe kontribuuese, e gatshme për të ndërhyrë në tërë Kosovën me pasuri kinetike dhe jo kinetike.

“Skenari i stërvitjes përbëhej nga ngjarje turmash dhe trazirash, përfshirë bllokime rrugësh, të cilat çuan në përkeqësimin e lirisë së lëvizjes dhe kërcënuan sigurinë e popullsisë vendase”, thuhet më tej në njoftim.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë