Loading…

Këto komuna largojnë nga shitja të gjitha produktet me mbishkrimet ‘Kosovo i Metohija’

  • 22/11/2018 | 09:08

Këto komuna largojnë nga shitja të gjitha produktet me mbishkrimet ‘Kosovo i Metohija’

Komuna e Mitrovicës, ajo e Vushtrrisë, e Skenderajt dhe e Drenasit kanë zbatuar urgjentisht urdhëresën e Ministrisë së Tregtisë dhe të Industrisë së Republikës së Kosovës që të hiqen nga shitja të gjitha produktet të cilat përmbajnë mbishkrime përçmuese dhe fyese për Kosovën.


Inspektorët e Komunës së Mitrovicës, të Vushtrrisë, të Skenderajt dhe të Drenasit kanë vepruar shpejt sipas urdhëresës së Ministrisë së Tregtisë dhe të Industrisë për largimin e të gjitha produkteve serbe që mbajnë mbishkrime përçmuese dhe fyese për qytetarët e Kosovës: “Kosovo i Metohija”, “Kosovo UNMIK” dhe “Kosovo Rez.1244”, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Komuna e Mitrovicës, ajo e Vushtrrisë, e Skenderajt dhe e Drenasit kanë zbatuar urgjentisht urdhëresën e Ministrisë së Tregtisë dhe të Industrisë së Republikës së Kosovës që të hiqen nga shitja të gjitha produktet të cilat përmbajnë mbishkrime përçmuese dhe fyese për Kosovën dhe për qytetarët e saj, siç janë: “Kosovo i Metohija”, “Kosovo UNMIK” dhe “Kosovo Rez.1244”.

Komuna e Mitrovicës, duke u bazuar në urdhëresën e ministrit të Tregtisë dhe të Industrisë, Endrit Shala, ka marrë vendim që t’i ndalojë të gjitha produktet në treg të cilat nuk i referohen Kosovës si shtet.

Inspektorët komunalë të Komunës së Mitrovicës kanë dalë në terren për t’i parë nga afër se a janë larguar të gjitha produktet që mbajnë këtë përmbajtje. Drejtori i Drejtorisë së Inspektoratit të Komunës së Mitrovicës, Hysni Ahmeti, tha se inspektorët kanë hasur në disa mallra që importohen në Kosovë me mbishkrimin “Kosovë/o dhe Metohi”, “Kosovë/o UNMIK” ose “Kosovo/a Rezoluta 1244”. “Menjëherë kemi dalë në terren për të parë nga afër se a janë larguar produktet të cilat kanë këto mbishkrime”.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë