Loading…

Këto janë gjërat e çuditshme që mjekët gjetën brenda trupit të njeriut

  • 11/04/2019 | 18:29

Këto janë gjërat e çuditshme që mjekët gjetën brenda trupit të njeriut

Mjekët dhe profesionistët mjekësorë kanë bërë një listë të disa gjërave të çuditshme që kanë gjetur brenda trupit të njerëzve, transmeton Gazeta Metro.


Mjekët bënë një artikull në “Gazetën Ndërkombëtare të Mjekësisë Emergjente” për një djalë katërvjeçar, i cili aksidentalisht gëlltiti një monedhë të madhe. Një heko konfirmoi se djali kishte gëlltitur monedhën. Duke shpresuar për të shmangur operacionin, mjekët i dhanë laksativë dhe mbanin një sy në progresin e monedhës; 28 ditë më vonë, djali e kaloi dollarin pa incidente.

Megjithëse duket e pamundur, një artikull i botuar kohët e fundit në Journal of Ayub Medical College, raporton historinë e një njeriu që gëlltiti një furçë dhëmbësh. Autorët venë në dukje se kjo është “diçka që rrallë herë mund të konsumohet aksidentalisht”. Nuk ka shaka. Njeriu ishte 55 vjeç dhe “jetonte një jetë normale”, edhe pse ai priti dy javë pas gëlltitjes së furçë dhëmbësh para se ai të paraqitej në spital me dhimbje stomaku. Në këtë rast, kirurgët hoqën furçën e dhëmbëve.

Në një artikull të botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Raporteve të Rasteve Kirurgjikale, tre mjekë tregojnë për një njeri që kishte gëlltitur brisqet e rruajtjes – arsyeja pse është e paqartë. Rojet e sollën burgun 25-vjeçar në spital për shkak të dhimbjes në bark, dhe u zbulua brisku i rruajtjes.

Kur një burrë 50-vjeçar u shfaq në spital me dhimbje në traktin urinar, mjekët u përpoqën të kuptonin se çfarë ishte e gabuar. Ata më në fund u përpoqën me ultratinguj,kur ata panë një krunde dhëmbësh në zorrën e vogël të njeriut./gazetametro.net

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë