Loading…

Këto janë gabimet më të zakonshme gjatë larjes së flokëve

  • 25/10/2021 | 18:53

Këto janë gabimet më të zakonshme gjatë larjes së flokëve

Larja me shampon e flokëve kërkon kujdes dhe vëmendje të duhur.


Shamponi është menduar ekskluzivisht për lëkurën e kokës. Ndërsa lani flokët me shampon, bëni masazh butësisht mbi pjesën e sipërme të kokës për një minutë dhe më pas shpëlajeni mirë flokët. Shpërthimi i tepërt i sebumit në lëkurën e kokës mund të jetë edhe pasojë e shpëlarjes së dobët, ndaj kushtojini vëmendje të veçantë.

Nëse flokët tuaj janë vërtet të ndotur ose të yndyrshëm, atëherë pasi të keni aplikuar shampon në lëkurën e kokës, shkumojeni në duar dhe kalojeni nëpër gjatësinë e flokëve tuaj. Nuk ka nevojë të lani flokët me shampon dy herë ose të përdorni shumë produkte.

Larja e tepërt me shampon largon vajrat natyralë nga koka jonë e cila shkakton tharje të kokës, zbokth dhe acarim të kokës.

Shamponi duhet të përdoret në sasi të vogla dhe duhet të jetë e holluar me ujë.

Dështimi për ta bërë këtë mund të rezultojë në flokë të thatë. Aplikimi i tepërt i shamponit mund të dëmtojë flokët tuaj. Pavarësisht se sa të gjatë janë flokët tuaj, një lugë sa një monedhë është përgjithësisht perfekte për të gjithë.

Përdorimi i shamponit ndryshon nga personi në person.

Shumica prej nesh aplikojnë shampon një ose dy herë në javë. Por në varësi të strukturës së flokëve dhe natyrës së skalpit të kokës, disa mund të kenë nevojë për larje me shampo çdo ditë, kështu që në këtë rast duhet të përdorin shampon të butë.

Disa prej nesh kanë nevojë të lajmë flokët çdo ditë, gjë që nuk rekomandohet sepse e heqim vazhdimisht shtresën mbrojtëse nga lëkura e kokës dhe i heqim lagështinë.

Ajo që i përshtatet dikujt tjetër mund të mos funksionojë për ju. Flokët e të gjithëve janë të ndryshëm. Ju duhet të gjeni një shampon që i përshtatet flokëve tuaj sipas natyrës së tij. Disa mund të kenë tema të thata dhe disa të yndyrshme, ndaj zgjedhja e shamponit të duhur do të bëjë mrekulli.

Lidhja e flokëve me një peshqir mund të shkaktojë dëmtim dhe thyerje. Një nga mënyrat më të mira për të tharë flokët është të përdorni një peshqir pambuku – tekstura e tij e butë s’do të dëmtojë flokët tuaj.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë