Loading…

Këto janë disa mënyra për t’u mbrojtur nga djersitja e tepërt

  • 31/07/2021 | 09:21

Këto janë disa mënyra për t’u mbrojtur nga djersitja e tepërt

Këtu janë disa mënyra të thjeshta të cilat njerëzit mund të aplikohen gjatë sezonit të verës për t’u mbrojtur nga djersitja e tepëërt.


Përveç sikletit, djersitja shkakton një mori çështjesh të tjera si skuqje në lëkurë, erë dhe një ndjenjë të akullit,shkruan The Indian Express, transmeton Klankosova.tv.

Rutuja Yadav, një krijues i modës dhe bukurisë në Trell, ndan disa mënyra të thjeshta të cilat ju mund ti përdorni:

Përdorni një sapun antibakterial:

Në vend që të përdorni një sapun aromatik, zgjidhni një sapun antibakterial. Një sapun antibakterial mund të ndihmojë në vrasjen e mikrobeve dhe të mbrojë lëkurën nga bakteret.

Mos vishni rroba të ngushta:

Veshja e rrobave të ngushta nuk do ta lejojë lëkurën tuaj të marrë frymë, prandaj duhet të zgjidhni rroba të lehta, të ajrosura dhe të lira si pambuku.

Përdorni vajra esenciale:

Hidhni 2-3 pika vaj esencial të livandos gjatë larjes ju ndihmon të qëndroni të freskët dhe të keni erë të këndshme. Vaji esencial ndihmon në kontrollimin e djersës dhe aromës së trupit.

Shikoni çfarë hani:

Shmangni ngrënien e ushqimeve pikante. Konsumoni ushqim të shëndetshëm si sallatat dhe perimet. Shmangni edhe pirjen e kafesë.

Gjëja më e rëndësishme, sidoqoftë do të ishte të pini ujë pasi ju mban të hidratuar.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë