Loading…

Këto janë disa këshilla sipas profesionistëve se kur duhet të ushqehen foshnjat

  • 01/06/2023 | 23:52

Këto janë disa këshilla sipas profesionistëve se kur duhet të ushqehen foshnjat

Sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë, rekomandohet që fëmija të jetë 4 ose 6 muajsh për të filluar për të ngrenë ushqime të forta, transmeton Gazeta Metro.


Shenjat e gatishmërisë së fëmijës përfshijnë qëndrimin në këmbë, kuriozitetin për ushqimin, humbjen e refleksit të thithjes.

Kur të keni këtë informacion, mund të filloni të ushqeni fëmijën tuaj, por duhet të jeni të vetëdijshëm se çfarë nuk duhet t’i jepni për të ngrënë.

Kjo përfshin moskonsumimin e mjaltit, qumështin e lopës si pije dhe rreziqet e mbytjes, siç raportohet nga Parents.

Filloni me drithëra me një kokërr, perime të pure, fruta dhe mish, pra ushqime më të lehta dhe ngadalë, më pas fëmija juaj mësohet me konsumimin e tyre. Por ushqimi kryesor duhet të jetë qumështi i gjirit.

Për çdo gjë, është e rëndësishme të konsultoheni me pediatrin ose mjekun e foshnjës tuaj në mënyrë që të shihni përparim të mjaftueshëm për të konsumuar ushqim./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë