Loading…

Këto janë 6 përfitimet shëndetësore të limonit

  • 05/10/2022 | 10:26

Këto janë 6 përfitimet shëndetësore të limonit

Ekziston një fjalë e urtë e famshme: Kur jeta të ofron limon, bëj limonadë. Limoni është një tretës shumë i mirë dhe ndihmon më së miri në largimin e dhjamit në trup, shkruan Gazeta Metro.


Të gjithë e dinë se limoni është një burim i shkëlqyer i Vitaminës C. Por ajo që të gjithë nuk dinë sipas faqes në Instagram ‘pyet.farmacistin’, është se ai nxit metabolizmin e trupit duke nisur procesin natyral të detoksifikimit.

Nëse dëshironi të përfitoni nga limoni lexo këto benefite të tij:

1. Përmirëson strukturën e lëkurës suaj. Një limon përfshin afërsisht gjysmën e kërkesës tuaj ditore për vitaminë C. Pra, është një shtesë e denjë për regjimin tuaj të kujdesit të lëkurës. Lëngu i limonit është i dobishëm për lëkurën pasi është i pasur me antioksidantë. Ai përmirëson strukturën e lëkurës dhe gjithashtu redukton njollat. Për më tepër, ndihmon në parandalimin e rrudhave duke luftuar dëmtimin e radikalëve të lira.

2. Rrit imunitetin. Duke qenë se limoni është i pasur me vitaminë C dhe antioksidantë, ai mbron trupin tonë ndaj virusit të ftohjes dhe gripit.

3. Përmirëson shëndetin e zorrëve. Limoni ndihmon në përmirësimin e tretjes duke krijuar një mjedis neutralizues në stomakun tuaj. Ai stimulon lëvizjen e zorrëve, duke pastruar zorrën e trashë dhe duke parandaluar gazrat dhe fryrjen.

4. Ndalon formimin e gurëve në veshka. Citrati që gjendet në limon parandalon formimin e gurëve të kalciumit në veshka, gjithashtu ndihmon në tretjen e gurëve në veshka.

5. Uji me limon përmirëson hidratimin. Pijet e pasura me elektrolite ju mbajnë të hidratuar më shumë se uji i zakonshëm. Pra, uji me limon është opsioni perfekt për të mbajtur veten të hidratuar.

6. Ul presionin e gjaku. Ul nivelin e triglicerideve, gjithashtu ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit./gazetametro.net

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pyet Farmacistin (@pyet.farmacistin)

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë