Loading…

100 universitetet më të mira në botë

  • 05/01/2017 | 17:37

100 universitetet më të mira në botë

Universitetet në gjuhën angleze po vazhdojnë të dominojnë në botë, sipas një renditjeve më të reja që janë bërë. Renditjet janë bazuar në mësimdhënie, hulumtime, dhe citate të çdo universiteti. Edhe të ardhurat dhe prespektiva ndërkombëtare janë marrë në konsideratë por u është dhënë rëndësi shumë e vogël në rezultatin përfundimtar.

Në listën më të re të universiteteve më të mira në botë, dominojnë ato nga SHBA-të dhe Britani e Madhe. Por, nuk mungojnë as ato nga Zvicra, Singapori, Japonia, Kina, Gjermania, Brazili apo Koreja e Jugut.

Universitetet evropiane – Universitetet në botë po përshtatin gjithnjë e më shumë praktikat amerikane të kërkimeve. Për shkak të forcës së saj në shkencë, Shtetet e Bashkuara kanë hapur rrugën e komercializmit të teknologjive të reja, që nga kompjuteri dhe qarku i integruar në vitet ’60 dhe deri tek infrastruktura e internetet dhe aplikimeve të softuerëve në vitet ’90. Në kontrast, Evropa e ka humbur konkurrencën e saj. Qeveritë evropian i kanë dobësuar universitetet e tyre më të mira, të cilat një herë ishin krenaria e botës. Ata kanë investuar shumë pak në programe kërkimore, i kanë shpërndarë burime e tyre të kufizuara në shumë institucione dhe kanë refuzuar të lejojnë autonominë e mjaftueshme të universiteteve. Në mënyrë që të lulëzojnë, atyre i duhet t’i përqendrojnë burimet në duart e universiteteve më të forta dhe të qarkullojnë të ardhurat duke marrë para për mësimdhënien, ashtu si universitetet në SHBA dhe duke i dhënë ndihmë financiare atyre në nevojë./gazetametro.net

1. Harvard University, SHBA
2. University of Cambridge, Britani e Madhe
3. University of Oxford, Britani e Madhe
4. Massachusetts Institute of Technology, SHBA
5. Stanford University, SHBA
6. University of California, Berkeley, SHBA
7. Princeton University, SHBA
8. Yale University, SHBA
9. California Institute of Technology, SHBA
10. Columbia University, SHBA
11. University of Chicago, SHBA
12. University of Tokyo, Japonia
13. University of California, Los Angeles, SHBA
14. Imperial College London, Britani e Madhe
15. ETH Zürich – Swiss Federal Institute of Technology Zurich, Zvicër
16. University of Toronto, Kanada
17. University College London, Britani e Madhe
18. Johns Hopkins University, SHBA
19. University of Michigan, SHBA
=20. New York University, SHBA
=20. Cornell University, SHBA
22. London School of Economics and Political Science, Britani e Madhe
23. University of Pennsylvania, SHBA
24. National University of Singapore, Singapor
25. Lomonosov Moscow State University, Rusi
26. Tsinghua University, Kinë
27. Kyoto University, Japonia
28. Carnegie Mellon University, SHBA
29. University of Edinburgh, Britani e Madhe
30. University of Illinois at Urbana-Champaign, SHBA
31. King’s College London, Britani e Madhe
32. Peking University, Kinë
33. University of Washington, SHBA
34. Duke University, SHBA
=35. Ludwig Maximilian University of Munich, Gjermani
=35. McGill University, Kanada
37. University of British Columbia, Kanada
=38. Heidelberg University, Gjermani
=38. University of California, San Francisco, SHBA
=38. University of Wisconsin-Madison, SHBA
=41. University of California, San Diego, SHBA
=41. University of Melbourne, Australi
=41. Humboldt University of Berlin, Gjermani
44. University of California, Davis, SHBA
45. Karolinska Institute, Suedi
46. University of Texas at Austin, SHBA
47. Northwestern University, SHBA
48. École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Zvicër
49. Georgia Institute of Technology, SHBA
50. University of Manchester, Britani e Madhe
51. Katholieke Universiteit Leuven, Belgjikë
52. University of Sydney, Australi
53. Australian National University, Australi
54. Panthéon-Sorbonne University – Paris 1, Francë
55. Paris-Sorbonne University – Paris 4, Francë
56. Seoul National University, Koreja e Jugut
57. University of Hong Kong, Hong Kong
58. Free University of Berlin, Gjermani
59. Delft University of Technology, Holandë
60. University of Amsterdam, Holandë
61. University of São Paulo, Brazil
62. Technical University of Munich, Gjermani
63. École Normale Supérieure, France
64. Pennsylvania State University, SHBA
65. University of California, Santa Barbara, SHBA
66. National Taiwan University, Tajvan
67. Wageningen University and Research Center, Holandë
68. University of Southern California, SHBA
69. Leiden University, Holandë
70. University of North Carolina, SHBA
71. Purdue University, SHBA
72. Utrecht University, Holandë
73. National Autonomous University of Mexico, Meksikë
74. Rutgers, the State University of New Jersey, SHBA
75. Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
76. Brown University, SHBA
77. Boston University, SHBA
78. University of Pittsburgh, SHBA
79. Michigan State University, SHBA
80. University of Minnesota, SHBA
81. Saint Petersburg State University, Rusi
82. Durham University, Britani e Madhe
83. Uppsala University, Suedi
84. University of Helsinki, Finlandë
85. University of Copenhagen, Danimarkë
86. University of Queensland, Australi
87. Ohio State University, SHBA
88. Washington University in St Louis, SHBA
89. University of Warwick, Britani e Madhe
90. Texas A&M University, SHBA
91. École Polytechnique, Francë
92. RWTH Aachen University, Gjermani
93. University of Maryland, College Park, SHBA
94. Mayo Medical School, SHBA
95. Nanyang Technological University, Singapor
96. London Business School, Britani e Madhe
97. University of Massachusetts, SHBA
98. Monash University, Australi
99. Pasteur Institute, France
100. University of Bristol, Britani e Madhe

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë