Loading…

Këto dy gabimet ua shuajnë lidhjen

  • 03/12/2018 | 14:42

Këto dy gabimet ua shuajnë lidhjen

Psikologu Dr. John Gottman mund ta parashikojë me 91% saktësi nëse një lidhjes po i vjen fundi.


Prognoza e tij bazohet duke i vëzhguar çiftet duke u fjalosur.

Pasi ia ka dedikuar tërë jetën e tij studimit të çifteve, Dr. Gottman ka zbuluar se ata që ndahen kanë tendenca të fjalosen në disa mënyra të caktuara.

Kritikat

Kritikat janë një mënyrë e ballafaqimit me një problem që përfshin sulmimin dhe fajësimin e tjetrit person. Kur e kritikoni partnerin, ju jeni duke nënkuptuar sek a diçka të gabuar dhe të pandryshueshme te ai, e veçanërisht pasi kritikat shpeshherë bartin me vete fjalët “gjithmonë” dhe “asnjëherë”.

Kjo e bën partnerin të ndihet i sulmuar dhe refuzuar, e nuk i mbetet asnjë mënyrë tjetër për të reaguar pos me vetëmbrojtje.

Nëse e gjeni veten duke thënë gjëra si “ty asnjëherë nuk ta ndien” ose “je shumë egoist”, atëherë kjo gjë do t’jua sjell fundin e lidhjes.

Refuzoni të komunikoni

Refuzimi për të komunikuar ndodh kur e vendosni një mur mes juve dhe partnerit duke u tërhequr nga fjalosja, duke e pamundësuar çdo përpjekje për ta filluar prapë bisedën, dhe duke e distancuar veten fizikisht dhe emocionalisht.

Kjo shprehi është destruktive sepse e lë partnerin të ndihet i refuzuar dhe braktisur.

Nëse gjatë një fjalosje keni tendenca të largoheni dhe të shtireni sikur të zënë, atëherë kjo gjë do t’jua shkatërrojë lidhjen, prandaj duhet ta ndryshoni. /Telegrafi/

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë